CROSS COUNTRY XCM MARATONA


CAMPEÕES DE 2019


CATEGORIANOMECIDADE
ELITE MASCLukas KaufmanBelo Horizonte
SUB-30 MASCYgor do Nascimento CastroManhuaçu
MASTER A1Caio Melo S. PaixãoBom Despancho
MASTER A2Vitor Augusto C. AlmeidaAraguari
MASTER B1Hugo Alves Prado NetoBelo Horizonte
MASTER B2Alexandre Freitas CostaBelo Horizonte
MASTER C1Eduardo Marquez BrasBelo Horizonte
MASTER C2Tasso Carvalho AraújoCel. Fabriciano
MASTER D1Hermes SantanaBelo Horizonte
MASTER D2Wilton Freitas MendesAraxá
ELITE FEMKaren Poliana SantosMontes Claros
MASTER 30+ FEMNNNN
MASTER A FEMJussara Cardoso NatalinoBelo Horizonte
MASTER B FEMSandra Dias da SilvaUbá
MASTER C FEMRaquel F. GontijoBelo Horizonte
PNEJosé Antonio P. AraújoBelo Horizonte

CAMPEÕES DE 2018


CATEGORIANOMECIDADE
ELITE MASCRubens D. ValerianoP. de Caldas
SUB-30 MASCDiego Augusto S. CarvalhoItapecirica
MASTER A1Edimar J. SoaresAlvinópolis
MASTER A2Vitor Augusto C. AlmeidaAraguari
MASTER B1Silvio Otávio N. AmorimPatos de Minas
MASTER B2Marcos de Souza DiasPatrocínio
MASTER C1Roberto LealBelo Horizonte
MASTER C2Antonio de Pádua MapaOuro Preto
MASTER D1Dilermano de F. MeloDivinópolis
MASTER D2Wilton Freitas MendesAraxá
ELITE FEMKaren Fernandes OlímpioTiradentes
MASTER 30+ FEMNNNN
MASTER A FEMSoraya Soares MoraisCaratinga
MASTER B FEMNNNN
MASTER C FEMRaquel F. GontijoBelo Horizonte
PNELucas de Souza PereiraLavras

CAMPEÕES DE 2017


CATEGORIANOMECIDADE
ELITE MASCWanderson R. MartinsPiraúba
SUB-30 MASCLucio Otávio SoaresItabirito
MASTER A1Vitor Freitas AguiarPará de Minas
MASTER A2Herlon Bretas GuimarãesJ. Monlevade
MASTER B1Deilton FernandesItabirito
MASTER B2Vicente do Carmo FilhoBelo Horizonte
MASTER C1Ivan Silva MariosaPouso Alegre
MASTER C2José Mauro CaputoS. J. Del Rei
MASTER D1Hermes SantanaBelo Horizonte
MASTER D2NNNN
ELITE FEMLiege da Silva WalterMariana
MASTER 30+ FEMSandra Dias da SilvaUbá
MASTER A FEMNNNN
MASTER B FEMNNNN
MASTER C FEMNNNN
PNENNNN

CAMPEÕES DE 2016


CATEGORIANOMECIDADE
ELITE MASCEdson Gilmar Jr.Lavras
SUB-30 MASCPhilipe PatrickCaratinga
MASTER A1Walace R. de AssisIpatinga
MASTER A2Frederico C. de BarrosRodeiro
MASTER B1João Erildo SilvaJuiz de Fora
MASTER B2Vicente do Carmo FilhoBelo Horizonte
MASTER C1Maurício M. de CastroSerra do Cipó
MASTER C2Hailton Lara MoreiraBelo Horizonte
MASTER D1Hermes SantanaBelo Horizonte
MASTER D2NNNN
ELITE FEMLetícia J. CandidoOuro Branco
MASTER 30+ FEMSandra Dias da SilvaUbá
MASTER A FEMNNNN
MASTER B FEMNNNN
MASTER C FEMNNNN
PNEEdiwaldo Careli NetoMariana

CAMPEÕES DE 2015


CATEGORIANOMECIDADE
ELITE MASCGuilherme G. MullerMonte Sião
SUB-30 MASCLucio Otávio SoaresItabirito
MASTER A1Gustavo Ricardo SantosLagoa da Prata
MASTER A2Luiz Eugênio D. CamaraBarbacena
MASTER B1Silvio Otávio N. AmorimPatos de Minas
MASTER B2Ivan Silva MariosaPouso Alegre
MASTER C1Roberto LealBelo Horizonte
MASTER C2Hermes SantanaBelo Horizonte
MASTER D1NNNN
MASTER D2NNNN
ELITE FEMLiege da Silva WalterMariana
MASTER 30+ FEMMarta Regina de AlmeidaBarbacena
MASTER A FEMNNNN
MASTER B FEMNNNN
MASTER C FEMNNNN
PNENNNN

CAMPEÕES DE 2014


CATEGORIANOMECIDADE
ELITE MASCEdicarlos Oliveira SilvaBelo Horizonte
SUB-30 MASCLucio Otávio SoaresItabirito
MASTER A1José Luiz FrancoMontes Claros
MASTER A2Remerson Geraldo NeriBetim
MASTER B1Vicente do Carmo FilhoBelo Horizonte
MASTER B2Roberto LealBelo Horizonte
MASTER C1Maurício M. de CastroSerra do Cipó
MASTER C2NNNN
MASTER D1NNNN
MASTER D2NNNN
ELITE FEMLetícia J. CandidoOuro Branco
MASTER 30+ FEMRaquel F. GontijoBelo Horizonte
MASTER A FEMNNNN
MASTER B FEMNNNN
MASTER C FEMNNNN
PNENNNN

CAMPEÕES DE 2013


CATEGORIANOMECIDADE
ELITE MASCHugo Alves Prado NetoBelo Horizonte
SUB-30 MASCCaio Melo S. PaixãoBom Despancho
MASTER A1Edicarlos Oliveira SilvaBelo Horizonte
MASTER A2William Antonio SilvaJuiz de Fora
MASTER B1Rogério PachecoBelo Horizonte
MASTER B2Roberto LealBelo Horizonte
MASTER C1NNNN
MASTER C2NNNN
MASTER D1NNNN
MASTER D2NNNN
ELITE FEMLiege da Silva WalterMariana
MASTER 30+ FEMNNNN
MASTER A FEMNNNN
MASTER B FEMNNNN
MASTER C FEMNNNN
PNENNNN